Varför Allt för Hälsan?

Gör affärer på Nordens ledande livstilsmässa inom hälsa

Varför ska du ställa ut på Allt för Hälsan?

Allt för Hälsan är en mötesplats där tusentals besökare samlas för att shoppa, mingla med utställare och profiler, lyssna på inspirerande föreläsningar, möta likasinnade och uppleva och prova på de senaste trenderna inom hälsa, livsstil och skönhet.

Synlighet: Allt för Hälsan är årets största mötesplats inom hälsa och välmående. Genom att ställa ut här får ditt företag en unik möjlighet att exponeras direkt för en stor publik av hälsointresserade konsumenter som söker nya produkter och tjänster för ett hälsosammare liv.
Affärsmöjligheter: Mässan lockar tusentals besökare som är redo att upptäcka och köpa de senaste inom träning, kost, yoga, skönhet och personlig utveckling. Här kan du direkt sälja dina produkter och tjänster, och skapa långvariga kundrelationer.

Nätverkande: Allt för Hälsan ger dig möjlighet att nätverka med andra företag och experter inom hälsobranschen. Skapa värdefulla samarbeten och utbyt erfarenheter med likasinnade.

Marknadsinsikter: Delta på Allt för Hälsan för att få insikter om konsumenttrender och preferenser inom hälsa och välmående. Dessa insikter kan hjälpa dig att anpassa dina produkter och marknadsstrategier för att bättre möta kundernas behov.

Vilka är Allt för Hälsans besökare?

På Allt för Hälsan träffar du besökare som är intresserade av hälsa, träning, skönhet och återhämtning. Det är en köpstark målgrupp med en stark bas av återkommande besökare som regelbundet fylls på.

 

  • 80 % planerar att köpa något de såg på plats och bestämde sig tack vare mässbesöket
  • 85 % svarade att de handlade något på mässan
  • 90 % planerar att besöka Allt för Hälsan igen
  • 89 % är kvinnor, de flesta över 35 år
  • 53 % besöker Allt för Hälsan för att ta del av produkter och tjänster inom träning och hälsa

Att ställa ut på Allt för Hälsan - Steg för steg

Att ställa ut på Allt för Hälsan – Steg för steg

1. Kontakta våra säljare för att boka er monter
2. Förbered er och fundera ut ett mål med ert företags medverkan på Allt för Hälsan
3. Marknadsför ditt deltagande i dina sociala medier
4. Bjud in dina kunder till mässan med dina fribiljetter

1080 540px steg for steg

Vad säger några av våra utställare?

Curam logotyp

Curam

”Allt för Hälsan är en fantastisk mötesplats för en hälsointresserad målgrupp. Det är väldigt värdefullt att mötas irl för att lära känna sin målgrupp ännu mer och en möjlighet för oss att kunna bjuda på Curam Recovery klasser och dela med oss av den upplevelsen. Några av höjdpunkterna var helt klart alla möten med underbara och intresserade människor och att få bjuda deltagarna på Curam Recovery klassen”

 

-Marie Jansson, Grundare Curam

Rosenserien logotyp

Rosenserien

Allt för hälsan är en självklar marknadsplats för oss, vi har varit med sedan mässan startade.

Här träffar vi hälsointresserade besökare, befintliga kunder och branschfolk. Det är som en stor mötesplats och årets höjdpunkt. Ett bra tillfälle att lyfta våra nyheter och visa upp våra produkter. Några av hödjdpunkterna var alla härliga människor vi träffade men även Tony Irvings föreläsning om Sweden Eco skincare for men som drog många lyssnare. Vårt fokus inför Årets Allt för Hälsan är att hitta nya kunder och nya återförsäljare men även att lyfta nya produkter.

 

-Carina Swartz, VD Rosenserien

Apollo logotyp

Apollo

”Allt för Hälsan är ett bra tillfälle för oss att nå ut till en engagerad målgrupp som delar vår passion för en aktiv livsstil och välbefinnande. Genom att deltaga på mässan kan vi direkt interagera med vår målgrupp och de med oss, vi får möjlighet att dela vår expertis och att inspirera besökarna att utforska våra spännande sportdestinationer och sporthotell runt om i världen. Vi ser fram emot att återigen vara en del av Allt för Hälsan och bidra till att göra mässan till en fantastisk upplevelse för alla besökare.”

 

-Ann Lerjeborn, Marketing Activation Manager, Apollo

STC logotyp

STC Training Club

”Möjligheten att ställa ut på Allt för Hälsan var en utmärkt möjlighet för oss som företag att skapa nya kontakter, nätverka och visa upp vårt varumärke här i Stockholm båda för kunderna och de i samma bransch. Höjdpunkterna var att dela idéer och inspiration från andra i samma bransch samt träffa framtida samarbetspartners och kunder. Vårt fokus inför hösten är att fortsätta bygga nätverk och och utveckla samarbeten och kundrelationer.”

 

-Jayne Davis, Platschef STC Stockholm City Cluster

She DID logotyp

SHE DID

”För oss som säljer kläder är det jättebra att kunderna får möjligheten att prova kläderna eftersom vi annars säljer online. Det är också en bra mässa att sprida vårt varumärke på. Några av höjdpunkterna var att träffa alla positiva och glada besökare. Många uppskattade oss som ett inkluderande företag både när det gäller storlek och åldrar, så det var input som var rolig och värdefull att få.

På höstens mässa kommer vi att fokusera på produkter som efterfrågades under förra mässan och på så sätt optimera vårt utbud utifrån efterfrågan.”

 

-Caroline Öberg, VD SHE DID

Bild från Oh La Moons monter - rosa bord med kristaller i olika färger

Boka monter

Monterpriser och viktig information inför bokning av monter till Allt för Hälsan i november 2024!

Dr Diamantis tar emot kunder i sin monter i fokusområdet kropp och själ

Fokusområden

Ta del av alla våra produktområden.

Allt för Hälsans säljare

Tveka inte att kontakta våra säljare vid frågor

Sales Manager

Ellinor Hjulström

Skicka e-post
+46 8 749 92 40

Sales Manager